“הנרות הללו שאנו מדליקים……”

נרות חנוכה (צילום: מאיה אלון)
נרות חנוכה (צילום: מאיה אלון)

חג חנוכה – חג האורות,  החג בו התרחשו ניסים לאבות אבותינו…

הקמת משפחה היא נס, להפוך להורה זהו נס. הורות היא תפקיד מורכב כל שכן לתאומים, לעיתים היא מתגמלת, לעיתים מתסכלת, לעיתים אנו מרגישים שזכינו, ולעיתים מרגישים כי אוטוטו השמן שלנו נגמר, ועולה החשש שאוטוטו לא נוכל להאיר לילדינו את הדרך  ואנו זקוקים לנס….

חנוכה עוד שניה נגמר, ולאחר שאכלנו אינסוף סופגניות לביבות ושאר פחמימות ריקות, זה הזמן להתבונן בנרות החנוכיה השלמה ולראות את היופי הזה המאיר לנו את הדרך.

אני מזמניה אתכם  בעזרת הנרות הללו, לחולל את הנס הפרטי שלכם…

נר ראשון– כל ילד הוא שונה, ולכל אחד להבה ייחודית רק לו, על מנת שלא תיכבה, עלינו להיות קשובים לילדינו ולהובילם בדרכם.

נר שני -כהורים נאפשר לילדים לחוות את החוויות, המכשולים, ולשאת בתוצאות מעשיהם- כך יתפתח אמונם בעצמם. כל זאת תוך התווית הדרך ההורית בה בחרתם.

נר שלישי – נפנה זמן להקשבה מלאה, (ללא ניידים, טלפונים, אחים וכו’) – זמן שכולו שלהם.
בגן קוראים לזה “יחס גורר יחס”….. הוו דוגמא לילד להתנהגות הרצויה .  (נקשיב להם הם יקשיבו לנו).

נר רביעי – נכבד את ילדינו , גם כאשר חושבים נוהגים או מגיבים אחרת מאתנו. כל אדם רואה את העולם דרך המשקפיים שהוא מרכיב ואין משקף אחד זהה לאחר.  שמירה על כבוד הדדי תיטיב עם מערכות היחסים בבית.

נר חמישי – נציב גבולות ברורים ופעלו בעקביות בהעברת המסר. בעזרת העקביות תתבצע הלמידה. התנהגות הופכת למפריעה  כאשר היא אינה במקום, בזמן וכשהיא תובענית.
עלינו ההורים להבין כי  התנהגות שכזו קוראת לעזרה, ותפקידנו ההורי לסייע להם למצוא את מקומם.

חנוכה (צילום: ציון שאול)
חנוכה (צילום: ציון שאול)

נר שישי – מנהיגות הורית רואה בילד שותף אמתי, ומסתכלת אליו   ( בגובה העיניים), ולא מעליו.       . במיוחד בגילאים צעירים נאפשר לו בחירה, והבעת דעה-  בהתאם לגילו.

נר שביעי – בשנים  ראשונות לחיים, ילדינו רואים את העולם דרכנו, ואנו ההורים משמשים בעבורם הנר המאיר. אם נאמין בהם ונאפשר להם ,הם ילמדו להאמין ולסמוך על עצמם. זה יועיל לביטחון העצמי שלהם, ולתפיסת העולם כמקום בטוח יותר.

נר שמיני– הנר האחרון המשלים את החנוכיה, ומראה לנו שהשמן בכל זאת לא נגמר, לכל אחד תפקיד במשפחה, וביחד אנו השלם המשפחתי.

השמש – משמש לנו סמל כמה כל אחד הוא יחיד ומיוחד, בדרכו שלו, ובכל אחד מאתנו יש מעט מן האחר. ע”י נתינה שלנו אנו מאירים את דרכם של האהובים עלינו וביחד יוצרים להבה שהיא ייחודית רק ליחסינו.

חג אורים שמח, מלא בניסים טובים

 

השארת תגובה