טיפים לבחירת תחפושות לתאומים

פורים בפתח, והמירוץ בבחירת התחפושות בעיצומו,

בחירת תחפושות היא משימה לא פשוטה מרגשת וחוויתית, , וכאמא לתאומים אני יכולה לספר  כי היא מורכבת הרבה יותר במקרה של הורים לתאומים.

כן גם בחירת התחפושות עלולה להשפיע על תחושת הנפרדות באחים תאומים

תחשבו שניה מה היה קורה אם הייתם נכנסים לחדר והשאלה הראשונה שהיו שואלים אתכם היא איפה אחותכם?-  אם הייתם מגיעים למסיבה ושואלים אתכם "איפה החצי השני?" כיצד הייתם מרגישים?

מצב זה שכיח מאוד בקרב תאום , הסיטואציות מסוג זה הן עניין שבשיגרה. וגורמות לו לתהויות כגון- מה זה אומר עלי? האם אני לא מספיק שווה? האם אני לא אטרקטיבי מספיק?, אולי אני בעצם חצי ממשהו? –

 אז זהו שלא- כל אחד הוא אחד ומיוחד, שלם בזכות עצמו – ובכך טמונה תחושת הנפרדות (או הסימביוזה העומדת מנגד).

ראשית , נפרדות  פסיכולוגית מהי?  

נפרדות פסיכולוגית היא מושג המבטא הכרה ביכולות, בכוחות, בצרכים וברצונות של התאום, שמייחדים אותו בלבד ויוצרים את הזהות האישית שלו מול אחיו התאום.

במילים אחרות : פיתוח זהות נפרדת מאחיו התאום.

בעצם התפקיד ההורי הוא לאפשר לכל  אחד מהתאומים לבנות לעצמו זהות נפרדת מאחיו התאום. לגדל כל תאום כך שירגיש עולם מלא בזכות עצמו.

התאום נולד שם עם עוד משהו אבל הוא עולם שלם יחיד ומיוחד במינו, אין עוד כמוהו- יש לו רצונות, כשרונות, תכונות ייחודיים רק לו -ועל ההורים להכיר בכך שהשניים הם שניים . כל אחד מהם הוא אחד ולא חצי משלם.

האתגר הגדול בגידול תאומים הוא לא פעם לאפשר את היכלות לשמר את הזיקה והקשר התאומי  לצד חוויות נפרדות – האיזון בין ה"ביחד" ל"לחוד" תשפיע על תחושת הנפרדות.
27-06-2010 18-56-18 - Copy

הדברים שיסייעו בחיזוק תחושת הנפרדות נובעים מהתייחסות ההורים ביום יום-

 אז הנה כמה טיפים שיכולים לעזור בבחירת התחפושות לתאומים תוך שמירת הנפרדות :

  • שאלו כל תאום בנפרד, בזמן אחר וללא נוכחות התאום השני למה הוא היה רוצה להתחפש? –וכבדו את ההחלטה. אפשרו לכל אחד להחליט על עצמו.
  • הימנעו משאלות "אתה רוצה להתחפש ל… כמו רותם?"
  • הימנעו מתחפושות משלימות- זה לא הזמן או המקום להתחפש ל "כדור והארץ" , "צילי וגילי" , "צמר וגפן" "פיטר פן וטינקרבל" "ברבי וקן" ….
  • המנעו מתחפושות תואמות/ זהות – 2 מינימאוס/ מיני ומיקי / ספיידר מאן וואנדר וומאן
  • הגימיק קיים תמיד- בפורים- הרעיון הוא "ונהפוכו" – במידה ושניהם רוצים להתחפש לתחפושות זהות- מצאו בכל זאת הבדל קטן, משהו שיזהה אותם (צבע שיער/ תסרוקת שונה/ איפור/ צבע תחפושת). במצבים אחרים זה יכול להיות מגניב, המקרה של תאומים – פחות.
  • במידה ואחד מהתאומים לא רוצה להתחפש- כבדו את זה ואפשרו לו- הימנעו ממשפטים כמו :"אבל תראה את יהלי הוא מתחפש " או "אז אולי תתחפשי כמו עומר?". בכך הוא רוצה להביע את בחירתו והיחודיות שלו.
  • המנעו מתייוגים בבחירת התחפושת : שחר הפרוע- בטח שיבחר נינג'ה, בעוד אורן השקט – הארי פוטר תפור עליו.
  • "שנינו ביחד תוך שמירה על הלחוד"  – בזמן רכישת התחפושת, אפשרו לכל אחד זמן שהוא רק שלו, חוויה שהיא רק ייחודית לו-  לכו שני ההורים- שלכל ילד תהיה חוויה ייחודית רק לו, ולא חוויה כללית משותפת לשניהם.

חשוב שהילד ירגיש שמתרכזים לרגע רק בו- לאחר מכן, אפשרו להם לחוות זאת ביחד, הם ישוו, ידברו,ימדדו ישחקו וכו'- זו יכולת ליצירת נפרדות.

חג פורים שמח

השארת תגובה