חייבים לעשות עם זה משהו – מ"הורות תהומית" ל"הורות תאומית"

הכתבה ששודרה במוצאי שבת 06/01/2018 בערוץ 10 על הורות לתאומים הזכירה לי את המקום הזה בו הורים לתאומים נציבים במעבר שלהם להורות המיוחדת הזו.

כאמא לתאומים כבר מעל לעשור וכמי שמלווה משפחות לתאומים (כאשת מקצוע) אני חווה את הדילמות הניצבות בפני בדרך במסע הזה באופן יומיומי.

וכן, התחושות לאורך השנים משתנות. בהתחלה הן היו מלוות בבלבול גדול, בחשש ובפחד לקראת האמור לבוא. אין את מי לשאול, אין מודל הורי להעתקה – המעבר להורות כפולה תפס אותי ברמה האישית, לא מוכנה והעלה המון חששות, ופחד מהאמור לבוא, אם בפן הכלכלי, הרגשי, הפסיכולוגי- איך מתפעלים את הדבר הזה??? ולמה אני מרגישה בכלל כמו שאני מרגישה? ומה אני עושה עכשיו?

במשך השנים נתקלתי במערכת חינוך אטומה, ואי מדניות מוסדרת בנושא, אם באשר לשאלת ההפרדה במסגרות, והצורך התמידי להשוות בין הילדים, עם אופן התבוננתה של הסביבה על הילדים שלי, או כפי שמכונים על פי רוב "התאומים" כמקשה אחת, ואת הצורך התמידי שלי כאמא "לעבוד בזה, שיראו בהם כשניים נפרדים". התמודדות עם דילמות של גיל ההתבגרות – שם אני נמצאת כיום, ואיך לומר, גם לו סוגיות יחודיות משלו, ובמיוחד כשזה ב"דאבל"  ואין מענה מוסדר לעניין.

לאורך השנים במסע האישי שלי, נתקלתי לא פעם במדניות חברתית אטומה, אשר אינה מכירה בקושי, אינה מסייעת לצמצומו ואינה נותנת מענה אמיתי להורים במסע ההורי המיוחד שלהם ובכך רק מעצימה אותו וגורמת לי כאמא, כהורה, רגשות אשמה, בלבול ודחק. לאורך השנים הבנתי, "אם אין אני לי מי לי". במצב שכזה באין מדניות מוסכמת ומוסדרת נדרשתי לפתרונות בעצמי.

חקרתי, קראתי, למדתי, נעזרתי באנשי מקצוע, ומצאתי לעצמי את הדרך.

כיום ולאחר שנים של לימודים פורמליים (וגם א-פורמליים), אני בעלת MA ביעוץ משפחתי, מומחית למשפחות תאומים. מנחה ומלווה הורים לתאומים.

הכתבה הזו הזכירה לי את שוב הצורך התמידי הזה בסיוע ועזרה לאותם הורים לתאומים – את הצורך האישי שלי שהוביל אותי לעיסוק שלי בשנים האחרונות – מנחה ומלווה להורות תאומית.

אז מה ראיתי שם בכתבה בערוץ 10?

15-04-2007 18-22-57ראיתי שם נשות מקצוע רבות, שכיום הן קולגות מוערכות שלי.

ראיתי שם הורים מבולבלים, שנמצאים בשלב המטורף הזה, שזקוקים כל כך לסיוע, לעזרה והכוונה.

ראיתי שם הורים שעושים הכל בשביל להיות הורים טובים יותר עבור הילדים שלהם.

ראיתי שם הורים (כנראה לילד אחד) שמסתכלים בהערצה על כל אותם הורים לתאומים ומכינים את המדליות והגביעים לכל מי שמצליח להתמודד עם  "הדבר זה".

ראיתי שם אמהות שהיו שם במקום הזה של הבלבול והבנת הצורך בתמיכה והכוונה, שפעלו והקימו קבוצות וקהילות וירטואליות של תמיכה לאותם הורים לתאומים.

אבל דבר אחד לא ראיתי בכתבהשום התייחסות של משרד ממשלתי כזה או אחר, שמכיר בצורך הזה שעבורי כל כך "צעק" בכתבה.

הורים לתאומים זקוקים להכוונה וסיוע, בפן הרגשי, הפסיכולוגי, הכלכלי.

נדרשת מדניות חברתית שתסדיר את המענה הזה להורים לתאומים.

ועד שזו תוכר ותייושם, ידרשו אלו למצוא לעצמם את הדרך, להסתייע בתמיכה שבאה "מלמטה למעלה" (בקהילות חברתיות, בהורים לתאומים ותיקים יותר, באנשי מקצוע מומחים בתחום).

נשאלת השאלה האם עם "התקדמות הרפואה" (שם יפה לטיפולי עזר לפריון כפי שקראו לזה בכתבה), המעלה בכל שנה את מספר לידות התאומים בישראל (מונה כיום כ-5%), וקיום מדניות מוסדרת באשר לטיפולי הפריון אותה מנגישה המדינה לכל המבקש להיות הורה, אין זה הכרח לראות בתמיכה להורים לתאומים כהמשך ישיר למדניות זו.

ברמה האישית אני מאמינה כי התמיכה להורות לתאומים חייבת להינתן לכולם (ללא קשר אם הם הורים לתאומים בשל טיפולי פריון, הריון ספונטני, פונדקאות או אימוץ).

כי הורות לתאומים היא מסע שנמשך לאורך שנים. אני מבקשת מהמדינה שלי להתעורר ולהכיר בצורך התמיכה בהורים לתאומים, ולהסדיר מדניות הדרכתית השנים הראשונות של ההורות הכפולה.

לסייע להם לעבור ממצב של "הורות תהומית" – ל"הורות תאומית"

המדינה יכולה וצריכה לעזור לאוכלוסיה זו, ובכך לאפשר להורים לראות בבהירות את היופי בהורות מיוחדת זו. לקיים קביעת מדיניות להדרכה הורית במעבר להורות כפולה, לקבוע מדניות באשר להענקת סיוע כלכלי, חופשת לידה, הדרכת צוותי חינוך בהתמודדות עם תאומים במסגרות החינוך ועוד.

מדיניות שכזו תאפשר לכל אותם הורים  למלא את תפקיד ההורות הכפולה ביתר רגיעה, להפיק ממנו הנאה, ולהנות מהדרך.

כי מישהו צריך להתעורר, השעון כבר צלצל מזמן!!!

מצ"ב לינק לכתבה:

https://www.10.tv/parents/152184

 

ולינק על מאמר דיעה שכתבתי ופורסם בסלונה, בגין מדניות חברתית הנדרשת לשינוי במעבר להורות תאומים כהמשך ישיר לטיפולי פריון.

http://saloona.co.il/blog/מהורות-תהומית-להורות-תאומית/

שירלי לניאדו
יועצת מומחית למשפחות (MA).
מנחה ומלווה הורים לתאומים. מדריכת הורים.

0544-363868

 

 

 

השארת תגובה